تبلیغات
شیمیدان - تحقیق شیمی : بازیافت انواع زباله
شنبه 22 اسفند 1388

تحقیق شیمی : بازیافت انواع زباله

   نوشته شده توسط: مریناز    نوع مطلب :همه چی از شیمی ،

بازیافت انواع زباله

برای دفع صحیح و بهداشتی زباله ها، بایستی زباله ها را با توجه به جنس اجزاء تشكیل دهنده آن جدا سازی كرد. زباله ها شامل زباله های تر و خشك است.زباله های تر مثل پوست میوه، سبزیجات، پسمانده های فضای سبز و ... زباله های خشك و فساد ناپذیر مانند انواع فلزات، پلاستیكها، پارچه، شیشه، چوب و كاغذ است.

پس مانده های گیاهی و حیوانی برای ساخت كود و كمپوست استفاده می شود. به كود تهیه شده از مواد آلی موجود در زباله، كمپوست گفته می شود. شیشه را برای تبدیل و بازیافت آن، كاغذ را برای استفاده مجدد در ساخت كاغذ و مقوا باید در محل های جداگانه گذاشت. از این مواد بی مصرف می توان با انجام اعمال و تغییراتی بر روی آنها، دوباره استفاده كرد.

بازیافت ضایعاتی مثل آلومینیم، شیشه و كاغذ و لحاظ اقتصادی بسیار با صرفه است.

بازیافت فلزات

      جستجو درباره بازیافت فلزات در نشریات چاپ شده می تواند بسیار مشکل باشد زیرا منابع جداگانه زیادی با اطلاعات مربوطه موجودند.گروه هایی که با این موضوع سر و کار دارند عبارتند از:مهندسین متالورژی.مهندسین شیمی.مهندسین معدن.شاغلان مدیریت زباله.مهندسان محیط زیست و دانشمندان و هر کدام از این ها با بحث هایی که به منابع انرژی و آلودگی اشاره دارند ارتباط نزدیک دارند.مانند بحث های اجتماعی.اقتصادی و سیاسی.بنابراین نتایج مطالعات و اطلاعات علمی می تواند در شمار عظیمی از مجله ها.گزارش ها و کتاب ها ظاهر شود.هدف این فصل عبارت است از: بررسی مختصر بحث های مهمتر این موضوع .معین کردن نشریات مهم و معرفی کردن واژگان و تعریفاتی که برای صنعت فلزات ثانوی استفاده می شوند.یکی از اهداف اصلی این کار مهیا کردن شرح کامل تکنولوژی مدرن فلزات ثانوی است.

      بقای منابع به وسیله استفاده دوباره و بازیافت مواد شاید به هزار سال افزایش یابد که بازیافت فلزات و آلیاژها می تواند نمونه ای از این فعالیت ها باشد.به طوری که تخمین زده می شود از زمانی که تمدن شکل گرفته تا سال 1900 یک میلیارد تن فلز تولید شده است.این رقم تا سال 1950 به پنج میلیارد تن افزایش یافته است و در سال 1980 به تنهایی ۵.۸ میلیارد تن فلز تولید شده است.این افزایش سرسام آور تولید فلزات گروه های مربوط به محیط زیست و جنگل ها را برانگیخت که در طی بیست سال اخیر برای کاهش آلودگی مقدار مصرف اولیه را تعدیل کنند و سطح بازیافت را افزایش دهند.به گونه ای که به ازای هر تن فلزی که بازیافت می شود زباله هایی که از تولید مواد اولیه به وجود می آید کاهش می یابد:

چهار تن برای آهن

دویست تن برای مس

دویست هزار تن برای پلاتین

در مجموع 50 الی 90 درصد کاهش مصرف انرژی

به علاوه با توجه به آمارهای بالا سالانه دویست الی سیصد میلیون تن فلز قراضه کاهش می یابد.

      در سال 1974 در ایالت کینگ دام نشریه ای با عنوان "جنگ با زباله و سیاست بازیافت" چاپ شد.که گر چه فقط شامل چند توصیه بود ولی باعث شد که امر بازیافت به طور عمومی و سیاسی افزایش یابد. به دنبال آن در سال 1976 اولین گزارش انجمن مدیریت زباله (W.M.A.C) منتشر شد تحت عنوان "یک مدیریت فراگیر زباله باید در کنار علم و اقتصاد به عنوان یک هدف مطرح شود به گونه ای که از تولید بیشتر زباله جلوگیری شود و از موادی که تولید می شوند در تمام مراحل استفاده بهینه شود."مهمتر عمل "کنترل آلودگی" در سال 1974 و عمل "حفاظت محیط زیست" در سال 1990 بود که موجب شد بسیاری از نوشته ها به سیاست بازیافت به عنوان تنها راه چاره بنگرند.

اهمیت بازیافت مواد از زباله ها از چند لحاظ است:

۱.افزایش بهای بعضی از سنگ های معدنی.

۲.این حقیقت که بهره برداری طولانی از منابع سبب تمام شدن آن ها خواهد شد اگر بازیافت صورت نگیرد.

۳.تلاش ملی و بین المللی برای حفظ بهای معادن مانند اعمال سازمان OPEC

۴.حفظ واردات (فلزات و انرژی)

۵.افزایش فشار بر کشورها برای خود کفایی در استراتژیک کالا

۶.افزایش اهمیت کنترل آلودگی

۷.افزایش پس اندازها

۸.و اینکه افزایش بهای موادی که مستقیم از سنگ معدن به دست می آیند موجب استفاده بیشتر از مواد بازیافتی می شود.

      قابل توجه است که هر جامعه به طور کلی هنگامی که دارای تجهیزات کمی است متوجه منابع خود نیست و هنگامی که در خطر و تهدید است به محیط زیست خود توجهی نمی کند.

برای استفاده بهتر از منابع باید با بقای مواد و هزینه انرژی تعادل برقرار کنیم.بحران انرژی 1973 باعث شد که بسیاری از پروژه ها به بقای انرژی توجه کنند.اما بعد از آن به نظر می رسد که مصرف انرژی و مواد اولیه افزایش یافته است.یکی از دلایل کاهش بهره برداری از معادن و سنگ های معدنی تولید بیشتر زباله است که این باعث توجه بیشتر به زباله ها نیز شده است.به علاوه احساس نیاز به زمین جمع آوری زباله در حال افزایش است.در بعضی کشورها زمین جمع آوری خود یک منبع کمیاب است.چنین عواملی باعث شده است که بهره برداری از منابع محدود شود.

      مباحثه های زیادی در این مورد و موضوع های وابسته وجود داشته است که بعضی از مناسب ترین مشاهدات به طور خلاصه اینگونه است:

"ممکن است روزی بیاید که سیاستمداران ما منابعی را که در طی 350 سال به وجود آمده اند مصرف کنند.که به خاطر این گناه نسل آینده هرگز ما را نخواهند بخشید."

 "جامعه مدرن بیشتر به انهدام تاکید دارد تا کنترل و بازیافت.و اینکه منابع ما محدود هستند و از آن جایی که روش های دفع زباله هنوز خیلی ابتدایی است. از قبیل سوزاندن. دفن کردن.ریختن در رودخانه ها و دریاها که اینها توام شده اند با تکنیک های پیشرفته فشردن و سوزاندن که به عنوان انهدام زباله به کار می روند. "

" تقریبا خیلی دیر است برای بیدار شدن از کابوسی که ممکن است جهان ما در میان زباله های خود غرق شود."

"دستاوردهای محیطی حاصل از افزایش بازیافت کاهش می یابند به خاطر استخراج ته مانده های معدنی و افزایش آشغال ها و آلودگی ها که خود اینها سبب کاهش انرژی و گسترش زمین های زباله دانی می شوند."

از این ملاحظات مختصر می توان چنین دریافت کرد که بازیافت نقش مهمی در مورد محیط زیست.انرژی.منابع و آلودگی ایفا می کند که در مورد هر کدام ذیلا توضیح داده شده است.

      انرژی:بقای درست به این معنا است که از منابع حداکثر استفاده شود با حداقل تلفات هم برای مواد و هم برای انرژی.به طور متوسط مصرف کننده به مشکلات دفع زباله فکر نمی کند.بی مقدمه می توان گفت شیئی که به سطل زباله انداخته می شود فراموش شده است.مثلا دور انداختن یک ظرف نوشیدنی آلومینیومی معادل است با اتلاف انرژی برابر با دور ریختن بنزین به اندازه نصف همین ظرف.(ساختن یک پوند آلومینیوم از مواد اولیهBTU 95000 انرژی مصرف می کند در مقایسه با ساختن یک پوند آلومینیوم به وسیله بازیافت که BTU 4300 انرژی مصرف می کند) جدول زیر به وضوح کاهش انرژی را که به وسیله بازیافت حاصل می شود برای بعضی از مواد معمولی نشان می دهد.

آهن و فولاد       آلومینیوم            کاغذ

7۰-60%           95-90 %           55-30%       کاهش انرژی مصرفی

   95%                100%                130%        کاهش زباله های جامد

  30%                  95%                  95%           کاهش آلودگی هوا

      انرژی مورد نیاز برای تولید آلومینیوم بیشتر در سلول های کاهش مصرف می شود.به همین دلیل هزینه کل انرژی مانند بیشتر فلزات به قیمت سنگ معدن وابسته نیست.با وجود این انرژی مورد نیاز برای برای استخراج آلومینیوم به وسیله معدن کاری بوکسیت تا رسیدن به شمش نهایی حدود 300000 مگاژول بر تن است.در مقایسه با انرژی مورد نیاز برای آلومینیوم ثانوی که 9288 مگاژول بر تن برای قطعات و صفحه ها و 17996 مگاژول بر تن برای سیم ها و کابل های کهنه است.از این رو حتی کاهش قیمت ها تاثیر چندانی در هزینه نهایی تولید از سنگ معدن ندارد و این خود مزیتی است که گرایش را به سوی مواد ثانوی (قابل بازیافت) افزایش می دهد.

بازیافت كاغذ

معمولاً به نامه ها و دست نوشته های به درد نخور و آگهی های تبلیغاتی به عنوان خطری زیست محیطی فكر نمی كنیم، فقط وجود آنها را مزاحم به حساب می آوریم. ولی اگر یك سال تمام كاغذهای ناخواسته (به ازای هر نفر) جمع آوری شود معادل 5/1 اصله درخت خواهد بود اگر همه این كار را انجام دهند مجموع كل آن به 100 میلیون اصله درخت در سال می رسد. كاغذ بازیافت شده می تواند به سهولت و بدون افت كیفیت، جانشین كاغذ تازه شود. روزنامه ها، راحت ترین مواد برای بازیافت كاغذ هستند. كاغذهای بازیافتی كه معمولاً در رنگ های تیره تر موجود هستند از نظر بهداشتی با كاغذهای سفید تفاوتی ندارند.

كاغذهای تحریر سفید، كاغذ روزنامه، دفتر مشق، كاغذ دستگاه تكثیر، مجله و مقوا برای بازیافت مناسب هستند. كاغذهایی مانند كاغذهای قدیمی زرد شده، كاغذ فاكس، كاغذ كاربن، كاغذ گلاسه و براق، كاغذ برچسب دار از كاغذهای نامناسب برای بازیافت هستند.

آیا می دانید برای تولید یك تن كاغذ جدید باید پانزده درخت تنومند را قطع كنیم، در حالی كه برای تهیه  همین مقدار كاغذ از كاغذ بازیافتی احتیاج به چوب نیست. در روش بازیافتی، میزان انرژی مورد نیاز به یک چهارم كاهش می یابد و همچنین آب مورد نیاز در این فرآیند به كمتر از یک صدم تقلیل می یابد.

بازیافت پلاستیك و شیشه

در حال حاضر می توان مانند گذشته به جای كیسه های پلاستیكی از كیسه های پارچه ای و یا كیف های با دوام برای خرید كردن استفاده كرد. برای صرفه جویی در مصرف كیسه پلاستیك، می توان از كیسه پلاستیكهای مصرف شده به جای كیسه زباله استفاده كرد.

برای نگاهداری مواد غذایی می توانیم از ظروف آلومینیومی، لعابی و یا پلاستیكی در دار به جای كیسه های فریزر و یا طلق های پلاستیكی چسبان استفاده كنیم.

بهتر است بطری ها و شیشه ها پس از مصرف محتویات آن شسته شود.

در موقع خریدن وسایل پلاستیكی، هرگز پلاستیك های رنگی را انتخاب نكنید و تا آن جایی كه ممكن است از مصرف ظروف یك بار مصرف اجتناب كنید.

آیا می دانید با به كاربردن شیوه های صحیح و ساده زندگی، می توان مصرف پلاستیكها را محدود كرد. پلاستیك ها از نفت كه منبعی غیر قابل تجدید است، ساخته می شود. پلاستیكها به علت اینكه غیر قابل تجزیه هستند از زباله های پایدار آلودة محیط زیست محسوب می شوند.

در ضمن یادتان باشد شیشه های حاوی مواد شیمیایی، داروها و ... را در داخل جعبه های مخصوص جمع آوری شیشه برای بازیافت قرار ندهید.

شیشه ای كه امروز دور انداخته می شود، ممكن است پس از هزار سال دیگر هم روی زمین قرار داشته باشد. برای تولید شیشه مقدار زیادی انرژی به مصرف می رسد و این در حالی است كه با بازیافت شیشه های قدیمی علاوه بر استفاده از شن و ماسة كمتر، انرژی كمتر نیز مصرف خواهد شد.

بازیافت آلومینیم

برای حفظ بهداشت محل نگهداری قوطی های مصرف شده آلومینیمی و بازیافت صحیح تر وبهداشتی تر می توان آنها را شسته و در جایی معین جمع آوری نمود. ظروف وضایعات آلومینیم به هر شكلی كه باشد قابل بازیافت است، بنابراین فویل آلومینیمی قوطی های نوشابه و كنسرو، بشقاب، چارچوب پنجره ها و حتی تراشه های آلومینیم در كارگاهها و حلقه های بازكننده قوطی نوشابه ها را می توان جمع آوری و بازیافت كرد.

آیا می دانید تولید آلومینیم از آلومینیم بازیافت شده به 90 درصد انرژی كمتری از تولید آن از سنگ معدن نیاز دارد و همچنین بازیابی آلومینیم، آلودگی های مربوطه را 95 درصد كاهش می دهد.

بیایید با جمع آوری و بازیافت آلومینیم، آلودگی های زیست محیطی را به مقدار زیاد كاهش داد و در مصرف انرژی صرفه جویی نماییم.

كاهش زباله از طریق پیروی از الگوی صحیح مصرف و بهبود رفتارها چگونه است؟

1- حتی الامكان باید از مصرف نایلون خودداری كنیم زیرا پلاستیك هایی كه مورد استفاده ما هستند اغلب قابل استفادة مجدد نیستند. پلاستیك ها از مواد غیر قابل تجزیه هستند و محیط زیست را به شدت آلوده می كنند.

2- تا جایی كه امكان دارد باید از ظروف یك بار مصرف استفاده نكنیم.

3- بهتر است خریدهای هفتگی یا روزانه را محاسبه كرده و به اندازه نیاز خود و خانواده خرید كنیم تا مواد غذایی سالم را به خاطر كهنه شدن و فساد به زباله تبدیل نكنیم.

4- در خریدهای روزانه، غالباً بیش از حد لزوم از پاكت، نایلكس، مقوا و ... برای حمل جنس های خریداری شده استفاده می شود. باید از مصرف بی مورد این موارد خودداری كنیم.

5- از ظروف پلاستیكی با دوام و در دار برای نگهداری مواد غذایی در یخچال و یا مواد غذایی خشك مانند قند و شكر و یا ادویه استفاده كنیم.

6- از تمام قسمتهایی كاغذ و همین طور دوروی كاغذ استفاده كنیم.

7- بهتر است به همراه دستمال كاغذی، یك یا دو دستمال پارچه ای نرم وقابل شستشو به همراه داشته باشیم تا به این ترتیب مصرف دستمال كاغذی را كاهش دهیم.

8- از لامپ های كم مصرف و یا لامپ های مهتابی كه برق كمتری نسبت به لامپ های معمولی مصرف می كنند، استفاده كنیم.

9- باید غذا را به اندازه ای كه می خواهیم بخوریم در ظرف بریزیم  تا به این ترتیب مواد غذایی را تبدیل به زباله نكنیم.

10- از خرده نان، پس مانده های سبزی ها، می توانیم برای تغذیه طیور خانگی و پرندگان استفاده كنیم.

11- به پس مانده های غذایی، آب اضافه نكنیم و آنها را به صورت خشك در ظرف مخصوص زباله و پس مانده مواد غذایی قرار دهیم.

طرح مدیریت زباله های جامد

اهداف

به علت سرویس دهی نا کافی جهت جمع آوری زباله جامد و همچنین عدم آگاهی زیست محیطی ساکنین، برخی زباله های جامد تولید شده به داخل رودخانه ها رها شده و سپس وارد تالاب می شوند. همچنین مکانی جهت دفن زباله های خطر ناک موجود نمی باشد و ظرفیت دستگاههای زباله سوز جهت سوزاندن زباله های بیمارستانی کافی نمی باشد. بنابر این دیدگاه این طرح کاهش میزان زباله های کنترل نشده و کاهش آلودگی ناشی از زباله های خطرناک کارخانجات است.

آموزش زیست محیطی برای مشارکت در امر بازیافت زباله

حتی در مناطق شهری نیز که زباله های جامد هر روزه جمع آوری می شوند،  زباله ها درون رودخانه تخلیه می شوند این مشکل ریشه در عادت ساکنان منطقه دارد و در طویل المدت باعث استمرار درانجام این کار شده است. بنا براین ارتقای آگاهیهای زیست محیطی ساکنان منطقه امری ضروری است. در این فعالیتها، مردم به  بازیافت همگانی زباله های قابل بازیافت نظیر بطری ها، قوطیها و کاغذ تشویق می شوند. این فعالیتهابه صورت ماهانه هماهنگ شده و سپس پس از جمع آوری زباله های قابل بازیافت، آنها را به کارخانه های بازیافت زباله می فروشند.

معرفی سیستم جمع آوری زباله جامد با صرف حد اقل هزینه

به منظور  توسعه سرویس دهی سیستم جمع آوری زباله لازم است که باز دهی این  سیستم  را در مناطق شهری بهبود بخشیم. سیستم زیر بر اساس شبیه سازی گزینه  ها پیشنهاد می شود و بستگی به موارد زیر دارد:(1) جمع آوری مداوم زباله(2) تعداد مکانهای جمع آوری(3) نوع و میزان زباله جمع آوری شده و تفکیک زباله از مبدأ

·         زباله های  قابل بازیافت توسط گروههای مردمی جمع آوری شده و به بازیافت کنندگان فروخته  شود.

·          دفعات جمع آوری زباله باید سه بار در هفته باشد نه بصورت جمع آوری هر روزه کنونی

·         بجای جمع آوری زباله از خانه ها ، مکانهایی برای 20 خانوار در نظر گرفته شده و از آنجا جمع آوری گردد.

این تغییرات هزینه جمع آوری زباله فعلی را تا 70 % کاهش خواهد داد. هزینه کاهش یافته باعث می شود که سیستم جمع آوری زباله تمامی نواحی روستایی رانیز پوشش دهد . به شرط آنکه  زباله ها یکبار در ماه جمع آوری شوند و هرجامعه روستایی فقط یک مکان جمع آوری زباله داشته باشد.

 

مدیریت همگانی زباله جامد در جوامع روستایی

با یک دید واقع گرایانه در می یابیم که اصلا  لازم نیست  سیستم جمع آوری زباله در روستاها  کاملا مشابه نقاط شهری باشد. بنابر این یک سیستم مدیریت همگانی زباله جامد معرفی شده است.(به تصویر زیر توجه کنید).

·          زباله های  قابل بازیافت  توسط گروههای مردمی جمع آوری شده و به باز یافت کنندگان فروخته می شود. 

·         پسماند های مواد غذایی باید توسط جوامع مردمی به کمپوست تبدیل شود .

·         سایر زباله ها ماهانه یکبار توسط شهرداری یا دیگر موسسات محلی جمع آوری می شوند.

 

احداث محل دفن بهداشتی زباله

زباله های جمع آوری شده  باید با استفاده از تسهیلات مناسب نابود گردند. اولین مرحله احداث مکانهایی برای دفن بهداشتی زباله می باشد به طوری که بتوان شی را به های حاصله را کاملأ کنترل نمود. یک شبیه سازی رایانه ای از انتخابهای انجام گرفته نشان می دهد که هزینه جمع آوری زباله، بیشتر  ازهزینه احداث و راه اندازی مرکز دفن زباله می باشد و هزینه ای بیشتراز  مدیریت زباله جامد می طلبد. بنابراین توصیه می شود که سه مکان دفن زباله مشترک در بندر انزلی، رشت، خمام، سنگر و د یگر نواحی احداث گردد.

 

 

 

 

 

 

 

احداث تسهیلات پیش تصفیه ای برای زباله های جامد خطر ناک کارخانجات

زباله های خطر ناک که حاوی فلزات می باشند،  باید ابتدا با سیمان مخلوط شده و به شکل جامد در آیند و سپس به صورت بهداشتی در محل دفن زباله دفن شوند .

 

احداث دستگاه زباله سوز برای زباله های عفونی بیمارستانی

زباله های عفونی بیمارستانی باید سوزانده شوند. دانشگاه علوم پزشکی گیلان در حال تحقیق در مورد تهیه دستگاههای مجهز  زباله سوز برای سوزاندن زباله های عفونی بیمارستانی در بیمارستانهای مهم می باشد. ظرفیت پیشنهادی تقریبأ 3 تن در روز می باشد.

هماهنگی بین موسسات و سازمانها

به منظور ایجاد سیستم مدیریت پایدار زباله جامد در زمینه مالی، توصیه شده است که جهت جمع آوری زباله ، از مردم شهریه دریافت شود. بر طبق محاسبات صورت گرفته، هزینه مدیریت زباله جامد(شامل مبلغ سرمایه گذاری) پس از کسر هزینه مربوط به جمع آوری زباله ، به میزان 000/50 ریال/تن بر آورد شده است. این میزان برای هر خانوار 4 نفره برابر با 000/70 ریال در سال می باشد.

 

برپایی جلساتی به منظور بهبود وضعیت زباله جامد

یک یا دوبار در طول سال باید جلساتی با حضور افراد تأثیر گذار و تأثیر پذیر در خصوص بهبود وضعیت زباله جامد و تبادل تجارب بر پا گردد. جلسه بهبود زباله جامد باید شامل سه جلسه فرعی باشد. این جلسات فرعی شامل جلسه مربوط به زباله های شهری( که توسط اداره کل حفاظت محیط زیست هماهنگ می شود)، جلسه مربوط به زباله های بیمارستانی ( که توسط دانشگاه علوم پزشکی هماهنگ می شود) و جلسه مربوط به زباله های خطر ناک است( که توسط سازمان صنایع و معادن هماهنگ خواهد شد). این جلسات باید در صورت لزوم بر پا شوند.


اینم برای آقا عارف گل!

اگه موضوع خاصی مد نظرت بود حتما بهم بگو


Free Nintendo
جمعه 24 آذر 1396 04:49 ب.ظ
در این زمان به نظر می رسد BlogEngine پلت فرم ترجیح وبلاگ سازی است که در حال حاضر وجود دارد.

(از آنچه خواندید) آیا این چیزی است که شما در وبلاگ خود استفاده می کنید؟
imvu credits
دوشنبه 13 آذر 1396 06:49 ب.ظ
سلام ممنون از اینکه من می دانم میزبان وب شما هستم سلام
استفاده از من وبلاگ خود را در 3 مرورگر اینترنت کاملا متفاوت بارگذاری کرده ام و باید
می گویند این وبلاگ بارها بسیار سریعتر و سپس بیشتر. میتوانی
یک ارائه دهنده میزبانی خوب را با یک قیمت مناسب پیشنهاد دهید؟

ممنونم و بابتش سپاسگذارم!
Nintendo giveaway
سه شنبه 7 آذر 1396 08:25 ب.ظ
این متن ارزشمند است. کجا می توانم بیشتر بیاموزم؟
cam4 token adder generator 2016
دوشنبه 6 آذر 1396 07:11 ب.ظ
شما واقعا یک مدیر وب عالی هستید. سرعت بارگذاری وبسایت شگفت انگیز است.

این نوع احساس است که شما انجام هر گونه ترفند منحصر به فرد.
علاوه بر این، مطالب است masterwork. شما انجام داده اید
یک کار فوق العاده در این زمینه!
medicare supplemental plans
جمعه 3 آذر 1396 05:23 ب.ظ
من برای کمی با هر کیفیتی کاوش کرده ام
مقالات یا پست های وبلاگ در این نوع خانه
. کاوش در یاهو در نهایت بر روی این وب سایت خیره شد.
مطالعه این اطلاعات به طوری که من راضی هستم که بیان کنم احساس خوبی ندارم دقیقا همان چیزی را که من پیدا کردم
مورد نیاز است من مطمئنا مطمئن هستم که چنین چیزی را از دست ندهید
به این وبسایت توجه کنید و به یک پایه ثابت نگاه کنید.
best medicare supplement plans
چهارشنبه 10 آبان 1396 10:13 ب.ظ
سلام! من می توانستم سوگند یاد کنم قبل از دیدن این وب سایت به این وب سایت مراجعه کردم
از طریق بسیاری از پست ها متوجه شدم که برای من تازه است.
با این وجود، من مطمئنا خوشحالم که بر آن غلبه کردم
و من آن را نشانه گذاری و چک کردن اغلب!
clash royale gems hack
دوشنبه 8 آبان 1396 08:30 ب.ظ
هر آخر هفته من به این دلیل به این سایت مراجعه کردم
من آرزو می کنم برای لذت بردن، از آنجا که این سایت ها coniances واقعا خوب خنده دار است
مواد نیز
are psychics real
دوشنبه 8 آبان 1396 07:13 ق.ظ
سلام! سوال سریع که کاملا موضوعی است آیا می دانید که چگونه سایت خود را به موبایل تبدیل کنید
دوستانه؟ هنگام بازدید از سایت من ظاهر عجیب و غریب است
آیفون من 4. من سعی می کنم یک قالب یا افزونه پیدا کنم که ممکن است بتواند پیدا کند
برای اصلاح این موضوع. اگر پیشنهادی داری در میان بگذار.

به سلامتی!
std testing near me
دوشنبه 8 آبان 1396 06:26 ق.ظ
به سرعت این وبسایت در بین همه وبلاگنویسان معروف خواهد بود
بازدید کنندگان، با توجه به محتوای دلپذیر آن
real psychic
شنبه 15 مهر 1396 03:12 ب.ظ
من حتی راه را که من در اینجا متوقف نمی دانم، اما فرض می کنم
این انتشار یک بار خوب بود. من نمی فهمم که شما چطور هستید اما قطعا قصد دارید
یک وبلاگ نویس مشهور برای کسانی که قبلا ندیده اند.
به سلامتی!
free chaturbate token hack
چهارشنبه 15 شهریور 1396 02:41 ب.ظ
When I originally commented I appear to have clicked on the -Notify
me when new comments are added- checkbox and
from now on whenever a comment is added I receive 4 emails with the same comment.
Is there an easy method you are able to remove me from that service?
Kudos!
How long does Achilles tendonitis last for?
جمعه 3 شهریور 1396 03:48 ب.ظ
Yes! Finally something about What makes you grow taller during puberty?.
leonidanatanie.jimdo.com
جمعه 13 مرداد 1396 11:29 ب.ظ
Write more, thats all I have to say. Literally,
it seems as though you relied on the video to make your point.
You obviously know what youre talking about, why throw away your
intelligence on just posting videos to your weblog when you could be
giving us something enlightening to read?
mypaper.pchome.com.tw
شنبه 7 مرداد 1396 08:28 ق.ظ
Incredible points. Great arguments. Keep up the amazing work.
inafriedrich.weebly.com
سه شنبه 13 تیر 1396 06:37 ب.ظ
Hey this is somewhat of off topic but I was wanting to know
if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with
HTML. I'm starting a blog soon but have no coding skills so I
wanted to get guidance from someone with experience.
Any help would be greatly appreciated!
std test at home
یکشنبه 4 تیر 1396 11:31 ب.ظ
بسیار قلب از خود نوشتن در حالی که صدایی مناسب در آغاز آیا واقعا کار خوب با من
پس از برخی از زمان. جایی در سراسر پاراگراف
شما موفق به من مؤمن متاسفانه فقط برای کوتاه در حالی که.
من با این حال مشکل خود را با جهش در مفروضات و
شما ممکن است را سادگی به کمک پر کسانی که
معافیت. اگر شما در واقع که می توانید انجام من خواهد
قطعا بود مجذوب.
anonymous std testing
جمعه 2 تیر 1396 07:23 ب.ظ
بسیار چلیپا از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن دلنشین ابتدا آیا واقعا
حل و فصل خوب با من پس از برخی از زمان.
جایی درون پاراگراف شما در واقع قادر به من مؤمن اما تنها برای
بسیار در حالی که کوتاه. من این کردم مشکل خود را با فراز در مفروضات و یک ممکن است را
سادگی به کمک پر کسانی که شکاف.
اگر شما در واقع که می توانید
انجام من را قطعا بود مجذوب.
Neville
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 05:58 ب.ظ
It's really a nice and useful piece of information. I am happy that you just shared
this useful info with us. Please stay us informed like this.
Thanks for sharing.
manicure
سه شنبه 22 فروردین 1396 01:18 ق.ظ
Hi there to every one, the contents existing at this web site are really amazing for people experience, well, keep up the
good work fellows.
manicure
دوشنبه 21 فروردین 1396 05:50 ق.ظ
Hi, its nice paragraph regarding media print, we all know media is a enormous source of information.
ana
دوشنبه 6 دی 1395 10:14 ب.ظ
hello
فادیا
جمعه 23 بهمن 1394 04:26 ب.ظ
مریم
شنبه 26 اردیبهشت 1394 07:01 ب.ظ
093567868484 o,f f,n
سمانه
شنبه 26 اردیبهشت 1394 06:56 ب.ظ
چه بد بود
فاطمه جووووووووووووون
دوشنبه 14 اردیبهشت 1394 07:49 ب.ظ
خوب بود ن زیاد
Parisa
پنجشنبه 3 اردیبهشت 1394 08:19 ق.ظ
Mrc
سعید
شنبه 29 فروردین 1394 09:56 ب.ظ
گریه میکنما اخه چرا اینهمه چیز خوب میزارین تو سایتتون کلا سایت مارو برشکسته کردین
علی
شنبه 15 فروردین 1394 09:05 ق.ظ
با با شوخی کردم ههههههههههه
علی
شنبه 15 فروردین 1394 09:04 ق.ظ
شیطون
انیتا
یکشنبه 12 بهمن 1393 01:48 ق.ظ
خدا خیرت بده دختر.............دستت طلااااااااااااااااا مرسییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30